Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/virtualki/160694/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/virtualki/160694/wp-content/plugins/wordpress-firewall-2/wordpress-firewall-2.php on line 300

Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/virtualki/160694/wp-content/plugins/wordpress-firewall-2/wordpress-firewall-2.php on line 300
Devon reksy - Zoologia Szczeniak Tarnów

Devon reksy

dewonMożna chyba powiedzieć, że dewon reks jest kocią wersją “E.T.”. Głowa jest krótka i klinowata z wyraźnie zaznaczonymi kośćmi policzkowymi, krótki nos sprawia wrażenie zadartego. Oczy w kształcie migdałów są duże, szeroko otwarte i daleko od siebie osadzone. Ogromne i nisko osadzone ma głowie uszy nadają zwierzęciu zawadiacki wygląd.

Ciało reksów dewonów przy bardzo delikatnym kośćcu jest średniej wielkości, mocne i muskularne, co sprawia, że przy podnoszeniu wydają się cięższe niż wskazywałby na to ich niepozorny wygląd. Dorosła kotka waży około 3,5 kg. Nogi są długie i smukłe, ogon cienki, długi i spiczasto zakończony.

Futro dewonów jest bardzo krótkie i pofalowane. W dotyku jest miękkie i delikatne niczym zamsz. Mają taką samą temperaturę ciała jak inne koty, ale ponieważ pozbawione są wierzchnie okrywy włosowej wydają się cieplejsze.

Ich krótkie futerko linieje w minimalnym stopniu. Z tego powodu wielu ludzi cierpiących na alergię może spokojnie trzymać w domu kota tej rasy. Uznane są wszystkie odmiany barwne.
Temperament

Dewony są inteligentne, żwawe i bardzo przywiązują się do ludzi. Ciekawi je wszystko, co dzieje się wokół. Podążają za swoim właścicielem po całym domu w obawie by coś ciekawego nie umknęło ich uwadze. Są dosyć “rozmowne” i często pomiaukują wesoło. Zabawa sprawia im wielką przyjemność, ale równie dobrze czują się na kolanach swojej pani. Kiedy są zadowolone lekko machają ogonem, co jest raczej niezwykłe u kotów.

Kotki tej rasy są oddanymi i cierpliwymi matkami dla swojego potomstwa. Kociaki są silne i ruchliwe już od chwili urodzenia. Bardzo wcześnie otwierają oczy – po około sześciu dniach od chwili urodzenia, zdarzają się jednak potwierdzone przypadki, że otwierają oczy już następnego dnia!

Można je kąpać, należy jednak robić to szybko a następnie dokładnie kota osuszyć. Dewony nie mają nic przeciwko sobotniej kąpieli. Zdarza się nawet, że wskakują do wanny kiedy ich właściciel bierze kąpiel. Takie zachowanie odzwierciedla głębokie przywiązanie i troskę o ukochaną osobę, jak również ciągłą obawę o to, aby nic ciekawego nie przegapić.
Pielęgnacja

Futro reksów dewonów jest stosunkowo łatwe do utrzymania. Należy jednak pamiętać, że ze względu na brak wierzchniej warstwy włosów są mniej odporne na zimno. Powinny być trzymane w domu, z dala od wilgoci i zimna.