Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/virtualki/160694/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/virtualki/160694/wp-content/plugins/wordpress-firewall-2/wordpress-firewall-2.php on line 300

Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/virtualki/160694/wp-content/plugins/wordpress-firewall-2/wordpress-firewall-2.php on line 300
Gekon madagaskarski - opis i hodowla - Zoologia Szczeniak Tarnów

Gekon madagaskarski – opis i hodowla

gekon_madagaskarskiGekon madagaskarski (Phelsuma madagascariensis), poprawnie zwany felsumą madagaskarską, jest jedną z najpiękniejszych felsum. Żyje na Madagaskarze oraz okolicznych wyspach. Jest aktywna podczas dnia — szczególnie w godzinach popołudniowych.
Jest to jedna z najładniejszych jaszczurek. Jej skóra jest koloru wiosennej zieleni, a cały grzbiet pokrywają czerwone cętki i plamy. Kształt i ilość tych plam, a także intensywność czerwonej barwy, to cechy osobnicze. Ogon średniej wielkości, odrzucany w razie niebezpieczeństwa (autatomia), odrasta w ciągu kilku miesięcy.

Samica znosi 1 lub 2 białe jaja o rozmiarach 1,5 x 1 cm i pozostawia je w załomku kory drzewa lub rozwidleniu konarów, bądź między kamieniami. Nie opiekuje się jajami. Młode jest miniaturką matki.

Jeśli w naszym domowym terrarium zapewnimy temu przepięknie ubarwionemu zwierzęciu odpowiednie warunki, to możemy się cieszyć jego obecnością co najmniej kilka lat. Gekon bardzo chętnie korzysta z promieni słonecznych. Jeżeli mieszkanie nie jest mocno nasłonecznione, należy w jego pomieszczeniu zainstalować promiennik podczerwieni lub solux (wymagana temperatura: 26-28oC). Na noc ogrzewanie należy wyłączać. Pożądane jest również naświetlanie co kilkanaście dni kwarcówką.

Tak w naturze, jak i w terrarium felsuma zjada różne owady: świerszcze, żuki, motyle, larwy mącznika, ćmy, muchy, itp. Żyje pojedynczo, często w pobliżu siedzib ludzkich.