Malamut alaskański

al_malamuteOgólne informacje Jest to największy spośród psów zaprzęgowych. Wyhodowany został do ciągnięcia dużych ładunków w ekstremalnych warunkach arktycznych. Jest powolniejszy od swoich mniejszych kuzynów – zaprzęgowców. Trudny w wychowaniu, nie nadaje się dla niedoświadczonego przewodnika. Samodzielny i niezależny, miewa skłonności do samodzielnych wypraw i polowań.
Charakterystyka Malamuty są bardzo przyjacielskie wobec ludzi i często porównuje się je do dużych pluszowych misiów. Jest to rasa wyjątkowo socjalna, o silnym instynkcie stadnym, dlatego tez zaleca się, by psy te były właściwie członkami rodziny, a nie były trzymane z dala od tego swojego zastępczego “stada”. Z racji swej silnej orientacji na stado, nie są psami jednego właściciela” – nie wybierają sobie jednego pana, lecz zdaj blisko wszystkich członków swojego stada, czyli całej rodziny. Jest to ekstremalnie inteligentna rasa, siła rzeczy SA wiec uparte i łatwo się nudzą.
Temperament Alaska Malamuty jest psem serdecznym, przyjacielskim i nie jest psem jednego pana. Jest to wierny i oddany towarzysz, skłonny do zabawy gdy się go do niej zaprosi, ale ogólnie wyrażający godność w wieku dojrzałym.
Historia Rasa została wyhodowana ok. 5000 lat temu przez Inwitów z plemienia Mahlemiut. W okresie gorączki złota Malamuty niemal wyginęły z powodu masowej produkcji różnorakich mieszańców, rasa została jednak odtworzona. Od kilkunastu lat SA hodowane również w Polsce.
Pochodzenie Alaska
Ubytkowanie Pies pociągowy, bywał użytkowany jako pies myśliwski. Może być psem rodzinnym, wymaga jednak starannego wychowania i bardzo dużo ruchu.