Co powinno się wiedzieć przed zakupem psa

Posiadanie psa to nie tylko zabawa, ale jest to też ogromna odpowiedzialność. Z psem trzeba wychodzić codziennie na spacery a raz w tygodniu powinien mieć okazję wyszaleć się na łące lub jechać na wycieczkę (do lasu, nad wodę). To tylko ogólna zasada, bo niektóre rasy dla utrzymania dobrej kondycji muszą być odpowiednio tresowane, co wymaga dużo czasu i poświęcenia.

Psy możemy trzymać zarówno w mieszkaniach jak i w budach przy domach z ogrodem.

Przy wyborze powinniśmy się kierować indywidualną predyspozycją danej rasy. Dlatego najważniejsze jest wybór odpowiedniej rasy, ilość i różnorodność jest bardzo duża i każdy znajdzie cos odpowiedniego dla siebie, niezależnie od sytuacji w rodzinie i mieszkaniu (domu). Po zakupie psa trzeba być przygotowanym na karmienie, wyprowadzanie, leczenie i przede wszystkim kochanie pieska przez około 15 lat jego życia. Cechy i rodzaje ras można poznać przeglądając strony www, książki i czasopisma. Ważne jest weryfikowanie informacji w różnych źródłach, gdyż niektóre informacje mogą okazać się nie prawdziwe. Ostatnio na stronach www i w gazetach można znaleźć ogłoszenia z niewiarygodnie niskimi cenami psów, musimy uważać na takie psy, przeważnie są to psy od ( producentów ) a nie od prawdziwych hodowców.

Na jakiego psa się zdecydować, dorosłego czy szczeniaka ?

Jeżeli macie Państwo czas i cierpliwość wybierzcie szczeniaka. Będziecie musieli

Poświęcić około roku nauki i tresowania, ale będziecie mieli większy wpływ na zachowanie psa gdy dorośnie. Kupując dorosłe zwierzęta musimy się liczyć z tym że często są obarczone złymi doświadczeniami, niedoświadczonym właścicielom psów mogą sprawiać kłopoty. Nie decydujcie się więc na takie dobre uczynki, jeżeli nie jesteście gotowi dać psu wystarczająco dużo czułości, wyrozumiałości i cierpliwości.

Co wybrać psa czy suczkę ?

Psy są bardziej skłonne do ucieczek, bywają trudniejsze do wytresowania i bardziej agresywne. Z drugiej jednak strony psy są zazwyczaj bardziej powściągliwe, niż wylewne i uczuciowe suczki, które są na ogół łagodniejsze i łatwiejsze w szkoleniu. Suczką zdarza się dwa razy do roku cieczka i bywa to uciążliwe dla właścicieli, niedopilnowanie suki niesie konsekwencje w postaci szczeniąt.