Rosyjskie niebieskie

rosyjskieKoty rosyjskie niebieskie mają ciało średniej wielkości, nieco wydłużone i harmonijne. Nogi są długie i silne a jednocześnie delikatne i proporcjonalne do ciała. Wąskie poduszeczki mają owalny kształt. Czasami można odnieść wrażenie, że koty te chodzą na palcach. Głowa u kotów rosyjskich ma kształt klina. Ich prosty nos ma zawsze kolor niebieskoszary. Uszy są duże i ostro zakończone – skóra na uszach jest bardzo delikatna i sprawia wrażenie przezroczystej. Duże oczy mają niezwykle intensywny zielony kolor.

Charakterystyczny dla tej rasy jest kolor umaszczenia – wyważona barwa niebieska bez jakichkolwiek plam, z wyraźnym srebrzystym połyskiem. Futro jest krótkie i gęste, w dotyku miękkie i jedwabiste.

Koty te mają charakterystyczny wyraz pyszczka przypominający uśmiech. Ich głos jest łagodny i przyjemny. Poza tym koty rosyjskie cieszą się raczej dobrym zdrowiem i dożywają kilkunastu i więcej lat.
Temperament

Rosyjskie koty niebieskie są inteligentne i wrażliwe. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i starają się towarzyszyć im na każdym kroku. Są zwinne i ruchliwe. Lubią skakać i wspinać się ale rzadko kiedy coś zniszczą. Chętnie też bawią się małymi zabawkami. Potrafią na wiele sposobów okazywać swoje uczucia i bardzo się smucą, kiedy zostaną odtrącone. Na co dzień zwierzęta te emanują spokojem i opanowaniem mimo, że mogą być pełne temperamentu. Nie są strachliwe ale obcych traktują z rezerwą. Skłaniają się raczej ku ludziom spokojnym i zrównoważonym. Z reguły dobrze czują się w towarzystwie dzieci. Akceptują też towarzystwo psów i innych zwierząt domowych. Ponieważ są to zwierzęta bardzo inteligentne, można je dobrze ułożyć i nauczyć wielu rzeczy.
Pielęgnacja

Koty rosyjskie z reguły mają dobry apetyt, dlatego należy uważać aby zwierzęcia nie utuczyć. Pielęgnacja futra jest łatwa ponieważ koty te linieją w bardzo małym stopniu. Wystarczy czesać je około raz w tygodniu.