ROTTWEILER

rottwailerTa jakże często spotykana rasa szczyci się ponad dwutysiącletnim rodowodem. Protoplastą jej są rzymskie molosy pochodzące najprawdopodobniej od mastifów wywodzących się z Himalajów, które rozprzestrzeniły się w Indiach i Mezopotamii a do Europy zawędrowały wraz z Aleksandrem Wielkim. Praojcem Rottweilera był krótkowłosy pies, służący do zaganiania stad bydła i obrony go przed napastnikami.

Na teren dzisiejszych Niemiec Rottweilery przywędrowały w 73-74 r.n.e. wraz z Jedenastym Legionem Rzymskim. W dolinie Neckaru rzymianie rozbili obóz, który stał się szlakiem komunikacyjnym i na cześć Cezara Flawiusza Wespazjana otrzymał nazwę Arae Flaviae. W 260 r.n.e. rzymianie wycofali się z zajmowanych terenów pozostawiając psy. Miasto, które po nich pozostało, stało się ważnym ośrodkiem handlowym i zyskało nazwę Rottweil dzięki wykopanej czerwonej mozaice zdobiącej rzymskie wille. “Rotte will” = czerwona płytka.
W Polsce Rottweilery pojawiły się w latach 60-tych, sprawadzane głównie z dawnego NRD. W latach 70-tych sprowadzane były również z dawnej Czechosłowacji, ZSRR oraz Węgier, Szwecji, Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii.

W 1987 roku powołano przez Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce – Klub Rottweilera.

Waga: 40-50 kg.
Wielkość: 56-68 cm