Kanarki śpiewające

Kanarki śpiewające to rozkosz dla uszu.

 

Istnieje bardzo wiele wariantów śpiewu kanarków ograniczonych często tylko do miejsca występowania danej rasy. Kanarki śpiewające odznaczają się dużą indywidualną zmiennością głosu, zdolnością do naśladowania zasłyszanych dźwięków, a ich śpiew jest delikatny i przyjemny dla ucha. Generalnie kanarki śpiewające dzielimy na:
   – harceńskie
   – wodnotokowe, belgijski – malinois
   – hiszpańskie timbrados
   – barwne śpiewające, śpiewak amerykański
   – śpiewające rosyjskie

 

Harceński – bez wątpienia jest najbardziej znanym i lubianym przedstawicielem kanarków śpiewających /patrz zdjęcie /. Bywa też nazywany szlachetnym lub diamentowym. W Tyrolu, skąd się wywodzi, pierwsi hodowcy tej odmiany, aby nauczyć kanarki pięknego śpiewu, wykorzystali słowiki, zastępując samcem prawdziwego rodzica, który odgrywał rolę nauczyciela śpiewu. Śpiew kanarka harceńskiego składa się z czterech głównych tur /zwrotek/ śpiewanych w odpowiedniej kolejności. Przez znawców tury te są określone jako: turkot wodny, dzwonek dęty, basy, flety.

 

kanarki_harcenskie.jpg             kanarki_timbradory_hiszpanskie.jpg

 

Timbrador – pochodzi z Hiszpanii (patrz zdjęcie). Wyhodowany jako krzyżówka kanarka harceńskiego z kanarkiem dzikim.

 

Belgijski – do złudzenia przypomina kanarka harceńskiego, jest tylko nieznacznie od niego większy i nieco silniej zbudowany. Wyhodowano go we Flandrii. Jego repertuar zawiera aż 17 tur.

 

Amerykański – ten kanarek pod każdym względem jest wspaniały, bo świetnie śpiewa, jest pięknie ubarwiony i ma niezwykle kształtne ciało z miękkimi, delikatnymi piórami. Niestety, poza swą ojczyzną nie jest rozpowszechniony.