Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/virtualki/160694/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/virtualki/160694/wp-content/plugins/wordpress-firewall-2/wordpress-firewall-2.php on line 300

Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/virtualki/160694/wp-content/plugins/wordpress-firewall-2/wordpress-firewall-2.php on line 300
Rozmnażanie - Zoologia Szczeniak Tarnów

Rozmnażanie

Profesjonalna hodowla kanarków wymaga ogromnej wiedzy i jest dzisiaj dziedziną, której poświęcono wiele specjalistycznych opracowań książkowych.
Przygotowanie do lęgów zaczynamy już w połowie stycznia, kiedy to do jedzenia zaczynamy kanarkom intensywnie podawać zieloną karmę – zwłaszcza skiełkowany rzepik oraz karmę jajeczną. Czynnikami stymulującymi rozmnażanie w tym czasie są: wydłużanie się dnia, wzrost temperatury oraz bogate pożywienie. Sukcesem hodowcy jest właściwy wybór par do lęgów . Nie łączmy raczej par o takim samym upierzeniu (intensywne+intensywne itp.) Możemy łączyć starszego z młodym , nie rozmnażajmy ptaków słabych i kalekich jak również zbyt blisko spokrewnionych (te ostatnie czasem stosowane u kanarków śpiewających) . U kanarków też występują przypadki antypatii , więc uważnie obserwujmy nowe pary.

 

LĘGI
Stosuje się trzy podstawowe metody rozmnażania .Hodowcy którzy chcą jak najwięcej potomstwa od wybranych samców , umieszczają samiczki w osobnych,zaopatrzonych w koszyczki gniazdowe klatkach(najpraktyczniejsze są klatki typu skrzynkowego, to znaczy takie, w których tylko przednia ścianka wykonana jest z drutu, a pozostałe wykonane są z sklejki) ,potem wpuszczają określonego samca tylko w celu zapłodnienia jaj (codzienie rano na 1 godz. ,kolejno do 2-3 samic) .Wpuszczanie samca rozpoczynamy wtedy gdy samiczki budują gniazda, kończymy po zniesieniu 2-3 jaj. (po dopuszczeniu samca należy jednak bystro obserwować ich zachowanie, czy czasami samiczka nie przejawia agresji wobec samca i odwrotnie. W takim wypadku należy je rozdzielić i spróbować ponownie po jakimś czasie). Wysiadywanie i opiekę nad pisklętami powierzamy samiczkom.Możemy też umieścić samca z jedną samiczką, aż ta zniesie wymagane 2-3 jaja i potem przenosić go do następnych (lepsza gwarancja zapłodnienia jaj) . Stosuje się też zapładnianie grupowe, umieszcza się wtedy 3-4 samice z samcem w jednej dużej klatce , metoda ta jednak powoduje bójki samic i straty w lęgach.Początkujący hodowca rozmnażanie powinien rozpocząć od pary kanarków w dużej klatce przez cały okres lęgów, co jest najbardziej naturalną metodą .

 

BUDOWA GNIAZD
Rozpoczyna się u kanarków w lutym lub marcu (wcześniej nia należy dopuszczać do zakładania gniazd) .Materiałem budowlanym mogą szarpie ,siano, sierść lub włókna sizalowe.Budowa trwa zwykle kilka dni.W dwudniowych odstępach samiczka znosi 3-4 jaj, które wysiaduje przez 21 dni. W tym czasie samiec opiekuje się partnerkę, systematycznie ją karmi i jest stale w pobliżu budki. Po wykluciu się młodych przez pierwsze cztery dni nadal zajmuje się pielęgnacją samiczki, następnie wraz z nia wychowuje pisklęta. Dobrze karmione młode opuszczają budkę po 30 dniach życia. Jeszcze przez blisko trzy tygodnie karmione są przez rodziców. Po uzyskaniu samodzielności powinny być odłączone od rodziców, którzy stają się agresywni przed następnymi lęgami i mogliby im wyrzšdzić krzywdę. Przepierzanie młodych trwa do 10 miesięcy. W tym okresie ptaki potrzebują dużo ruchu i dobrej karmy.

 

Składanie jaj
kanarek_samica.jpgjajka_kanarka.jpg
Samica zaczyna znosić jajka mniej więcej w 3 – 6 dni od pierwszej kopulacji. Składa od 3 – 5 jaj. Domowe kanarki wysiadują jaja od razu tzn. od złożenia pierwszego, dlatego młode nie wykluwają się jednocześnie ,tylko w kolejności złożenia jaj. Pisklęta wyklute później są mniejsze, aby tego uniknąć należy zabierać kolejno jaja i podkładać sztuczne. (można je kupić w sklepie zoologicznym) Zabrane jajka delikatnie umieszcza się w pudełeczku z ziarnem. Gdy samica zniesie czwarte jajko, oddaje się jej wszystkie uprzednio zabrane i od tego dnia liczymy czas wysiadywania. Postępujemy tak aby
wszystkie młode miały równe szanse równoczesnego wyklucia się. W przeciwnym razie wykluwanie następowałoby nierównomiernie, młode wyklute później będą słabsze, mniejsze i będą miały mniej siły. W tym czasie można odstawić samca, aby nie przeszkadzał samicy w wysiadywaniu jaj, aż do kolejnego lęgu. Jeśli zdarzy się, iż samica z jakiejś przyczyny opuści młode, należy umieścić je wówczas w gnieździe innej samicy, przynajmniej do czasu ukończenia przez nie dwóch tygodni życia. W tym już wieku opiekę nad nimi może przejąć sam hodowca. W razie braku zastępczej samicy gniazdo należy umieścić w bardzo ciepłym miejscu i dodatkowo przykryć flanelą, a młode karmić, co dwie godziny pokarmem takim, jaki dostarcza im samica, a więc papką jajeczną wzbogaconą różnymi składnikami mineralno – witaminowymi.

 

WYCHÓW MŁODYCH
  karmienie_kanarkow.jpg
Pisklęta są gołe i ślepe ,wymagają troskliwej opieki i stałego ocieplania ,samiczka przez 8 dni nie opuszcza gniazda , pokarm jajeczny powinien pojawić się w klatce od pierwszego dnia życia piskląt,zmieniamy go 2-3 razy dziennie , zwykłej mieszanki nie powinno nigdy brakować [ziarna] oraz żródła wapnia którym jest np.sepia .Pisklęta obrączkujemy w wieku 7 dni ,po 14 dniach są już opierzone i opuszczają gniazdo , w tym czasie zadbajmy o czystość klatki.Po 14 dniach samiczka gotowa jest do złożenia kolejnych jaj. Dobrze jest dla młodych, gdy samica karmi je jak najdłużej, mniej więcej 22 – 26 dni. Zapewnia im to dobry rozwój i prawidłowy wzrost.

 

Obrączkowanie
W 6 lub 7 dniu młodym pisklętom należy założyć obrączki rodowe. Obrączkując ptaki bierze się je delikatnie do ręki, ujmując nogę pisklęcia w dwa palce lewej ręki (duży i wskazujący), układa się trzy palce razem i na nie wciąga obrączkę, przesuwając ją z kolei na nogę, należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić tylnego palca. Po zaobrączkowaniu pisklęta należy włożyć delikatnie z powrotem do gniazda i oddać samicy, zapisując uprzednio numery obrączek. Na obrączce, którą można otrzymać należąc do Polskiej Federacji Ornitologicznej możemy znaleźć następujące oznakowanie:

 

PL – Polska
00 – rok (2000)
K-19 – znak hodowcy (pierwsza litera nazwiska i numer hodowcy)
001 – kolejny numer zaobrączkowanego ptaka

 

SAMODZIELNOŚĆ
Po upływie 20 dni pisklęta próbują samodzielnie jeść ,pokarm powinien być urozmaicony aby uniknąć kłopotów gdy dorosną,mimo że potrafią samodzielnie jeść czasami są jeszcze karmione przez matkę .Ptasią rodzinkę możemy rozdzielić po 4 tygodniach ,kiedy to młode mają już pióra ogonowe dł. 2 cm. Po oddzieleniu młodych obserwujemy czy zjadają podawany pokarm ,czy nie są osowiałe-w tym przypadku wpuszczamy na 1 godz. matkę która je dokarmi.

 

ŚPIEW MŁODYCH
Pod koniec lata ,gdy czas pierzenia minie ,stare samce zaczynają śpiewać, po krótkim czasie wtórują im młode,wtedy dopiero wiemy ilu mamy osobników płci męskiej. Młode samczyki umieszczamy w osobnych klatkach .Klatka ptaka nauczyciela powinna stać naprzeciwko klatek z młodymi samcami , najłatwiej uczą się one od swoich ojców i warto ,aby to byli ich nauczyciele

 

PIERZENIE KANARKÓW
Młode zaczynają się pierzyć jak tylko się usamodzielnią,dorosłe po skończonych lęgach.Wypadają najpierw drobne pióra ,na brzuchu i grzbiecie ,potem lotki i sterówki,zawsze w określony sposób.Podczas normalnego pierzenia nie powstają łysiny ,lotki i sterówki wypadają po obu stronach symetrycznie.Pierzenie trwa ok.1 miesiśca .Zaburzenia w pierzeniu mogą wystąpić u ptaków trzymanych pojedyńczo,w takim przypadku pomaga dodawanie do wody w poidełku jednej kropli płynu Lugola lub jodyny, przez 2tygodnie,podczas pierzenia ptaki są berdzo wrażliwe na błędy żywieniowe i przeziębienia.