Wybór Klatki

Wielkość
   Najważniejsze jest stwierdzenie, że nie ma klatki za dużej, a wszystkie są za małe! Ponieważ jednak zdecydowaliśmy się na trzymanie papugi w klatce, musimy zrobić wszystko, aby ta klatka była jak najmniej ‘za mała’. Generalnie przyjmuje się, że klatka dla ptaka powinna być 5 razy dłuższa niż jego długość. Przy nimfie daje to ok. 1,5 metra! W takiej klatce papuga jest w stanie przelecieć choć minimalny dystans. Szerokość i wysokość powinniśmy dobrać na zasadzie zdrowego rozsądku. Rozpiętość skrzydeł nimfy wynosi ok. 40 cm, tak więc absolutne minimum to szerokość ok. 50 cm. Nimfy bardzo lubią zwieszać się z żerdzi i rozpościerać skrzydła, lubią też machać rozłożonymi skrzydłami, dlatego wysokość nie powinna być mniejsza niż ok. 80 cm. W klatkach o mniejszych rozmiarach niż podane wyżej papuga będzie się po prostu męczyć, choć oczywiście się “zmieści” i do mniejszej klatki. Jednak wybierając klatkę nie możemy patrzeć na to czy papuga się do niej zmieści, czy nie, ale na to czy będzie tam w stanie żyć, choćby z minimalną wygodą. Pomyślmy, że my również zmieścimy się w pokoju metr na metr, ale czy bylibyśmy w stanie w takim pokoju żyć? Trzymanie papugi w mniejszej klatce (jeśli chodzi o długość) jest dopuszczalne JEDYNIE w przypadku jak papuga będzie codziennie wypuszczana na parę godzin swobodnego lotu po pokoju. Trzymanie papugi bez możliwości lotu w mniejszej klatce nie ma żadnego usprawiedliwienia! Jeśli ktoś nie jest w stanie zapewnić papudze minimum koniecznego do życia nie powinien jej kupować.
                                                                                         klatka6.jpg
                                                    NIE NADAJĄCA się dla żadnego ptaka ze względu na wielkość

 Żadna klatka oferowana jako klatka dla nimfy nie nadaje się dla niej (chyba, że będzie tylko sypialnią i jadalnią). Klatki w sklepach są wyższe zamiast dłuższe – gdyż takie klatki są ładniejsze optycznie. Na szczęście większość miłośników papug pozwala im na loty po pokoju więc nie ma aż takiego problemu z klatką. Jeśli jednak ktoś chce w mieszkaniu hodować nimfy powinien zrobić sobie wolierę pokojową.

Pręty

Większość klatek ma pręty pionowe, a dla papug pręty powinny być poziome (przynajmniej na dwóch ściankach). Ważna jest też odległość pomiędzy prętami. Niektórzy kupują dla nimf klatki przeznaczone dla dużych papug (ze względu na wielkość), może się z tym wiązać niebezpieczeństwo za dużych odstępów – papuga może włożyć główkę pomiędzy pręty i zrobić sobie krzywdę. Główka nimfy tylko wygląda na taką dużą, naprawdę jest o wiele mniejsza, a za złudzenie wielkości odpowiadają pióra. Najlepsza odległość pomiędzy prętami to 1,2 cm, prawdopodobnie 1,9 cm też będzie dobrą odległością.

Kształt

Okrągła klatka, chociaż wygląda dostojnie i elegancko, jest jednak pewnym nieporozumieniem. Wprawdzie nie są prawdą informacje ze starszych wydawnictw jakoby papugi dostawały w niej “kręćka” (choroba ta została zdiagnozowana jako wirusowa), to jednak okrągła klatka wygodna dla papugi na pewno nie jest.
                                                                                                             klatka1.jpeg
                                                                 malowana klatka firmy Ferplast o dość ciekawym kształcie;
papuga musi być z niej jednak codziennie wypuszczana

Spód
Większość klatek spotykanych obecnie w sprzedaży ma plastikowe dna z wysuwanymi szufladami. Jest to konstrukcja pozwalająca na najszybsze codzienne sprzątanie. Jednak przynajmniej raz w tygodniu należy umyć całe dno.
                                                                                                            klatka2.jpeg
                                             chromowana klatka firmy Ferplast, na zdjęciu widoczna wysuwana szuflada

   Wszystkie klatki jakie widziałam w sklepach mają całe dna (razem z szufladą) odczepiane. Jest to bardzo wygodne do sprzątania. Należy tylko zwracać uwagę na solidność zamontowania mocowania, zwłaszcza kiedy klatkę z ptakami w środku przenosimy.

Z czego wykonana

   W Polsce dostępne są klatki: malowane, cynkowane, josiądzowane i chromowane. Prawdopodobnie wszystkie klatki polskich firm będą albo cynkowane, albo malowane (chyba jedynym wyjątkiem są josiądzowane klatki firmy WD-IMPEX). josiądzowane i chromowane są klatki firmy Ferplast (ta firma nie produkuje klatek cynkowanych).
                                                                                                             klatka8.jpg
                                                                                     malowana na czarno klatka firmy EURO-ZOO
Różnokolorowe lub białe pręty – są to klatki malowane, zgodnie z zapewnieniami firm są one malowane nie toksycznymi farbami proszkowymi, które spełniają różne normy.
                                                                                                      klatka5.jpg
                                                                                      malowana na biało klatka firmy EURO-ZOO
                                                                                                           klatka7.jpeg
                                                                                  malowana na niebiesko klatka firmy WD-IMPEX
Srebrne pręty – mają klatki chromowane i cynkowane. Cynkowane są bardziej matowe niż chromowane (chromowane wyglądają mniej więcej tak jak baterie w łazienkach). Polskie firmy (WD-IMPEX i EURO-ZOO) nie produkują klatek chromowanych, tak więc jeśli znajdziecie klatki tych firm ze srebrnymi prętami to będą to klatki cynkowane. Przypuszczam, że inne polskie firmy również produkują tylko klatki cynkowane i malowane. Na polskim rynku klatki chromowane oferuje firma Ferplast.
Złote pręty – są to klatki josiądzowane. Na polskim rynku takie klatki oferuje firma Ferplast oraz polska WD-IMPEX.

   Można spotkać  różne opinie na temat klatek cynkowanych. Niektórzy całkowicie odrzucają możliwość trzymania papugi w takiej klatce, inni dopuszczają jeśli powłoka cynkowa jest prawidłowo wykonana (tzn. nie ma żadnych odprysków i nierówności, które papuga mogłaby obdziobać). Na pewno w metalowych klatkach nie wolno wkładać owoców i warzyw pomiędzy pręty. Kwasy znajdujące się w sokach owoców będą rozpuszczały metale (cynk, który jest obecny także w josiądzu) w wyniku czego metal zostanie zjedzony razem z pokarmem. Doprowadzi to do przewlekłego zatrucia cynkiem.

Jaką kupić?

Wybór klatki zależy od tego ile możemy przeznaczyć na jej zakup. Jeśli mamy “nieograniczone” fundusze to najlepsza będzie klatka Ferplastu, jeśli dysponujemy skromnymi środkami finansowymi to osobiście radzę kupić jak największa malowaną klatkę którejś z polskich firm.

Przy kupnie klatki należy też zwrócić uwagę na jakość wykonania. Minęły już wprawdzie czasy, kiedy klatki były wykonywane “chałupniczo”, jednak dokładne sprawdzenie nie zaszkodzi. Na co należy zwracać uwagę? Na wszelkie miejsca łączenia, czy druty są dobrze połączone, czy nigdzie nie sterczą jakieś ostre elementy, którymi papuga mogłaby się zranić. Czy w miejscach łączeń są dokładnie pokryte powłoką zewnętrzną.

Dodatki konstrukcyjne

Niektóre klatki mogą mieć różne dodatki. Jednym z ciekawszych jest otwierana góra. W tych “drzwiczkach” montuje się żerdź, na której papuga może siedzieć.

                                                                                                          klatka3.jpeg
                                                                              Josiądzowana klatka firmy Ferplast z otwieraną górą
   Ferplast produkuje też klatki z zasłanianymi bokami. Są to klatki głównie przeznaczone dla miękkojadów (np. gwarków), które bardzo zanieczyszczają całą okolicę klatki, ale może to być ciekawe rozwiązanie i dla właścicieli papug.
                                                                                                      klatka4.jpeg
                                                                       Malowana klatka firmy Ferplast z zasłanianymi bokami i tyłem

                                                                Minusem tej klatki jest fakt, iż zasłonki zasłaniają pręty i papuga nie może po nich łazić.

 

Drzwiczki

 Drzwiczki mogą być dwóch rodzajów: przesuwane do góry albo odchylane. Papugi uczą się po jakimś czasie otwierać drzwiczki, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zamknięcie drzwiczek małą kłódką lub zatrzaskiem do kluczy czy breloczków (byle nie był cynkowany lub wykonany z niklu). W zasadzie dla nimf zatrzask do kluczy w zupełności wystarcza, większe papugi potrafią i to otworzyć.
                                                                                                          klatki1.jpg
                                                                                                                drzwiczki uchylane
   Kiedy wypuszczamy papugę aby sobie polatała po mieszkaniu (co jest konieczne) papuga może mieć problem z powrotem do klatki. Dlatego, jeśli nie mamy otwieranej góry, najlepiej jest zrobić z drzwiczek “balkonik”, a jeśli mamy drzwiczki przesuwane do góry konieczne będzie zamontowanie prostopadłej do klatki żerdzi.
                                                                                                  klatki2.jpg
                                                      balkonik, w ten sposób papuga ma na czym wylądować jak chce wrócić do klatki
                                                                                                   klatka21.jpg
                                              jeśli drzwiczki są przesuwane do góry konieczne jest zamontowanie specjalnej żerdzi

                           Dobrze jest jeśli klatka ma więcej niż jedne drzwiczki, wtedy w drugich można zamontować basenik lub budkę lęgową.

Klatka używana

   Często można na różnych aukcjach spotkać się z ofertą używanej klatki. Najczęściej są one atrakcyjne cenowo, niestety zakup taki nie jest całkowicie bezpieczny. Nie wiemy co się stało z poprzednim lokatorem, mógł on chorować na jakąś zakaźną chorobę, którą teraz zarazi się nasza papuga. Nie wystarczy zwykłe umycie takiej klatki. Jeśli decydujemy się na taki zakup konieczna jest dokładna dezynfekcja całej klatki. – NIE POLECAMY